UA Андріївський Ераст Степанович
czyt. Andriyivsʹkyy Erast Stepanovych
W 1833 roku badał błoto i słoną wodę / rapa / na dnie Ujście Kujalnickiego i doszedł do wniosku, że mają one właściwości lecznicze. Dążył do budowy sanatorium nad ujściem rzeki. Rok później to sanatorium przyjmowało chorych z całego kraju. W czasach radzieckich, jednopiętrowych budynków brakowało miejsca dla wszystkich chętnych i zbudowano 3 16-kondygnacyjne budynki. A odessyjczycy dali o tym rozgłos w całym Związku Radzieckim. Reklama była z humorem: " Drodzy Towarzysze! Przyjedźcie do nas do Odesy, do Nowego Sanatorium Kuyalnik. Ludzie, którzy przychodzą do nas o kulach, odchodzą od nas bez kul. Kobiety, które przychodzą do nas niepłodne, odchodzą od nas w ciąży". Z wielu list chorób najlepiej leczyć stawy, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, choroby męskie i ropne oraz bezpłodność. W sanatorium znajduje się muzeum kul – eksponatami są prezenty wyleczonych pacjentów. W sanatorium znajduje się pomnik założyciela, a w Odesie znajduje się ulica Andriejewskiego. Na Kuyalnik kręcono filmy "De ja vu" i "Światła schronu". Andreevsky Erast Stiepanowicz został pochowany na pierwszym cmentarzu chrześcijańskim. Cmentarz został zniszczony w 1921 roku. Niedawno ustawiono pomnik z nazwiskami słynnych odessyjczyków pochowanych na cmentarzu. Trwa odbudowa świątyni cmentarnej.
Andreevsky Erast Stiepanowicz jest uważany za założyciela takiego oddziału w medycynie, jak Uzdrowisko. Dzięki niemu rozpoczęto budowę i rozwój sanatoriów w różnych miastach kraju. Służył także w wojsku-generał sztabowy armii kaukaskiej. Po wybudowaniu sanatorium na ujściu Kujalnickim, ujście przemianowano na ujście Andreevskie. Andreevsky budował korpusy dla bogatych ludzi/ wyższa arystokracja i cesarze przyjeżdżali brać kąpiele błotne/, ale także bezpłatne korpusy dla biednych ludzi, aby biedni mogli żyć i leczyć się za darmo. Był żonaty z gruzińską księżniczką Barbarą Tumanową. Gruzja zawdzięcza Andreevskiemu otwarcie kurortu Borjom.
W sanatorium Kujalnik znajduje się pomnik doktora. Brązowe popiersie jest umieszczone na wysokim, granitowym cokole, na którym widnieje brązowa tablica z napisem Andreevsky Erast Stepanovich 1809 - 1872 "otworzył pierwsze zakłady lecznicze
na Kujalnik w 1833 r."
Architekt N. Tolwinski, rzeźbiarz B. Eduards. W Odesie znajduje się ulica Andreevskiego.